Jak vybrat dětské kolo?

 

Správný výběr dětského kola je nejenom otázkou bezpečnosti, ale samotného pohodlí a zvládání kola dítětem. Jak tedy vybrat správné dětské kolo? Výrobek sám o sobě musí splňovat bezpečností náležitosti dle legislativy. Dětská kola se od těch pro dospělé liší několika základními prvky. Z těch detailů, kterým je třeba u samotného kola věnovat pozornost je provedení řidítek, tedy řidítka musejí být na svých koncích rozšířena, ale nedocházelo sklouznutí dětské ruky, stejně tak musejí být z pružného materiálu, aby nedocházelo ke zraněním. Samozřejmostí jsou brzy, přední a zadní.

Dětská kola musejí být opatřena chráničem řetězu, který zcela kryje vnější stranu. Stejně tak se často u kol pro nejmenší používají stabilizační kolečka, která jsou odmontovatelná, dbejte tedy na tuto informaci zřetel. Výsuvné sedlo by mělo mít na své části značku, kam lze maximálně sedlo vysunout, aby nedošlo k jeho vylomení. Samozřejmostí je, aby šlapadla nebyly blízko u země či blízko k přednímu kolu. Pokud však kupujete kvalitní certifikovaná kola, výše zmíněné otázky kvality jsou bezprostřední, výrobci maximálně dbají na pohodlí a kvalitu zpracování a naopak se dočkáte dalších bonusů v bezpečnosti a využitelnosti kola. Myslete vždy i na ochranné pomůcky, zejména helmu

 

Dětská kola dle velikostí

Velikost dětských kol je udávána dle průměru ráfků kol. Tato hodnota může činit 12, 16, 20 a 24 palců, tedy se setkáte se značením 12", 16", 20" nebo 24". Tato kole se liší jak výbavou, průměrem ráfků tak základními konstrukčními parametry. Základní podmínkou je, aby dítě rozkročmo nad rámovou trubkou mělo místa zhruba na pěst, tedy, aby se mu z kola jak dobře slézalo, tak naskakovalo a všeobecně manipulovalo. 

 

Dětská kola 12" - věk zhruba 2-4 roky, výška postavy 90-110 cm

Výška postavy cyklisty je zhruba od 90 do 110 centimetrů. Jedná se o kola pro nejmenší cyklisty. Pokud dítě nedosahuje rozkrokem uvedených centimetrů ideální je zakoupit odrážedlo. U těchto kol dbejte na nákup kola s chráničem řetězu, širšími koncovými rukojeťmi a možností variabilně upravovat stabilizační kolečka, sedák a řidítka. Brzdy jsou většinou dvě, přední klasická a zadní, která brzdí zpětným zátahem šlapadel. 

Doporučení na dětská 12" kola 

Reactor Puppy 2019

Amulet Mini Lite 12 2020

Ghost Power Kid 12 2020

 

 

Dětská kola 14" - věk zhruba 3-5 let, výška postavy 95 - 115 cm

Tato kola jsou vhodná pro děti, které na kole ještě nejezdily a už jsou malé na 12". Jedná se tedy o ideální první kolo pro trochu větší děti, které dosahují vzrůstu od 95 do 115 cm

Doporučení na dětská 14" kola 

Volar Yellow Cruiser 2020

Scot Contessa 2020

 

 

Dětská kola 16" - věk zhruba 4-7 let, výška postavy 100 - 125 cm

Mívají odmontovatelná zadní stabilizační kolečka pro děti, které se na kole teprve učí, brzdový systém je podobný jako u kol menších. Tedy zadní brzda brzdící zpětným otočením šlapadel a brzda přední. Objevují se první převody. Kola jsou větší, kolo je tedy vhodnější pro děti od 4 do 7 let věku s výškou postavy okolo 100 až 125 centimetrů. 

 

Doporučení na dětská 16" kola

Amulet Mini Lite 16

Apache Cat

Amulet Mini 16 Superlite

 

 

Dětská kola 20" - věk zhruba 6-9 let, výška postavy 105 - 135 cm

Tato kola už se dodávají s jedním převodem či více převody, stejně jako přední a zadní pákovou brzdou. Kola jsou dodávána již bez balančních koleček. Vesměs se jedná o kola pro děti školního věku, které již umí na kole jezdit. 

Doporučení na dětská 20" kola

Author Record 2020

Galaxy Ida 2020

Superior Racer XC

 

 

Dětská kola 24" - věk zhruba 8-12 let, výška postavy 115 - 155 cm

Tato kola jsou skvělá pro větší děti, jedná se prakticky o již kolo srovnatelné s modely pro dospělé jen s nižším rámem a menším kolem. Pokud je dítě na toto kolo velké, sáhněte po modelech pro dospělé. 

Doporučení na dětská 20" kola

Author A-Matrix 2019

GT Stomper Prime 2019

Ghost Kato D4.4 Al

 

Kam vyrazit s dětmi na kola?

S dětmi je ideální vyrážet na cyklostezky. Jedna z nejoblíbenějších cyklostezek vede na Lipně, které je ideálním místem pro dovolenou. Další oblíbené jsou na Jižní Moravě, skvělá cyklotrasa pro děti je ve směru Valtice - Břeclav - Pohansko. Nebo z Havraníků do Šatova. U každého většího města je vždy zbudována cyklotrasa a je ideální pro rodinné výlety s dětmi. Nezapomeňte však vždy na helmu. 

 

© 2020 dovolenasnejmensimi.cz, všechna práva vyhrazena. Vytvořila a provozuje Michaela Novotná.