Dovolená Chorvatsko a Itálie autem - 30 super tipů pro rodiny

 

Dovolená s dětmi u moře autem je ideální variantou zejména pro ty, kteří nemají rádi létání. Také pro ty, kteří mají menší děti a chtějí mít k dispozici automobil po celou dobu dovolené, stejně tak je dovolená autem výhodnou možností jak si užít moře za rozumné peníze. K moři se samozřejmě dá dojet do Španělska, Bulharska nebo Řecka, ale už se opravdu jedná o velké vzdálenosti, které nebudu v článku zmiňovat. Nejčastější preferencí pro dovolenou u moře autem je právě rozumná vzdálenost a cesta ideálně přes noc. Kam tedy vyrazit?


Chorvatské pobřeží je nejoblíbenějším cílem rodin s dětmi, které vyrážejí na dovolenou autem

Chorvatsko s dětmi

 

Chorvatsko je každoročně nejoblíbenější destinací u moře autem. Však jak by ne, pokud vyrazíte z Brna jste na Kvarneru i s přestávkami za 7 hodin jízdy. Celé Chorvatské pobřeží je lemováno rodinnými penziony, apartmány a hotely. Méně navštěvovanější autem jsou poté některé z ostrovů, třeba Korčula. S nejmenšími dětmi míří turisté zejména na ostrov Krk nebo zmíněný Kvarner. Kromě vzdálenosti je výhodou i trochu nižší teplota při letních vedrech, která někdy dosahují i 38 C. Jedním z neoblíbenějších letovisek je Crikvenica a Selce. V Crikvenici je i písčitá městská pláž. Pokud preferujete klidnější lokalitu, vyberte severní část Crikvenice a nebo oblast Kačjak. Kačjak je skvělá zátoka s krásnými plážemi. 

 Ubytování Crikvenica

 

Na ostrov Krk se dostanete po mostě, který spojuje pevninu s tímto ostrovem. Jedno z nejlepších míst pro dovolenou je městečko Baška. Baška má jak dvoji městskou část, ale ty pravé opuštěné pláže naleznete od Bašky směrem na východ, v tomto místě se mění flóra a ustupují borovice, pokud se tedy vydáte ny tyto pláže, nezapomeňte slunečník s sebou. Z pláží je to například Vrženica, Vela Luka, Mala Luka a na východ do Čižiči se jezdí za léčivými bahny. 

Ubytování Krk

 

Okolí Makarské riviéery

S většími dětmi už je potom pohodové vycestovat kamkoliv po Chorvatsko, jen řidiči to mají náročnější. Oblíbeným místem je Rogoznica a oblast Makarská riviéry. Tu mám osobně nejraději, ale cesta se vám o několik hodin prodlouží. Zde největší město Makarska doporučuji těm, co chtějí mít při dovolené okolo sebe ruch větších středisek, možnost zajet do velkých supermarketů, je zde také nemocnice, lékaři, prostě vše. Na můj vkus ale moc živo. Od Makarské na jih je oblíbeným místem třeba Drvenik, ten je rozdělen na dvě části, vždy pláže přímo v centru bývají v sezóně opravdu plné, přilehlé už jspou lepší. V Drveniku je skvělým ubytováním s klimatizací Vila Stina a výchozím bodem pro plavbu na Peljašec, Hvar nebo Korčulu. Pod Drvenikem je Podaca a Brist, místo, kde je i v hlavní sezóně klid a následuje Gradac. Ten, ač je větší, tak pláže nejsou tak plné jako ve zmíněném Drveniku. Můžete si každý den vybrat jiné místo kde se slunit. 

 Ubytování Rogoznica

Drvenik

Brist

Gradac

 

 

Itálie s dětmi

Nejčastějším cílem Itálie s dětmi autem je okolí Benátek a celkově Benátské riviéry. Oproti Chorvatsku, kde dominují oblázkové pláže, menší letoviska a menší zátoky je Itálie pravým opakem. Města jsou většinou mnohem větší, pláže jsou široké, dlouhé a písčité. Vzdálenost autem je obdobná dovolené na severu Chorvatska. Mezi nejoblíbenější lokality v Itálii s malými dětmi jsou Bibione, Caorle, Lido di jesolo a jižněji Rimini. Výhodou Itálie je množství přímořských apartmánů, která mají vysoké kapacity, není tedy třeba problém sehnat apartmán pro 6 osob. 

 

Ubytování Bibione

Ubytování Caorle

Ubytování Rimini

 

Černá hora s dětmi

V rámci Černé Hory je a zvážení zdali zvolit dopravu autem nebo letecky, mnohdy se letecká doprava, zejména mimo sezónu, vyplatí více. Oblíbené jsou také kombinované cesty, kdy jednu cestu jedete autobusem a druhou letíte. Nyní se ale zaměříme na Černou horu s dětmi autem. Připravte se zhruba na 14 hodinovou cestu do nejoblíbenějších letovisek. Těmi jsou Budva a Bečiči. Výhodou je, že v Černé Hoře naleznete jak oblázkové tak písečné pláže. Ubytování je na dobré úrovni, lidé jsou velmi milý a pohostinní. Hodně turistů také kombinuje dovolenou, kdy část tráví v Chorvatsku a část právě v Černé Hoře. 

 

Ubytování v Černé Hoře

 

Shrnutí dovolené s dětmi autem k moři

 

Ohledně dovolené s dětmi u moře autem je asi základní otázkou se rozhodnout, jaký typ pláží na dovolené preferujete. Pokud písčité, zvolte Itálii nebo Černou Horu, pokud si spíše libujete v členitějším pobřeží s oblázkovými plážemi, jeďte do Chorvatska. Všechny zmíněné země mají co nabídnout. Cenově je většinou o chlup dražší Itálie, ale nejedná se o pravidlo. Větší rodiny nechť kupují dovolenou s předstihem, zejména sever Itálie bývá od června hodně vyprodán. Pokud zvažujete dovolenou letecky, nechte se inspirovat například Bulharskem či dovolenou v Tunisu. Nejoblíbenějším místem pro dovolenou autem s dětmi bývá pravidelně Chorvatsko a Slovensko, kterému jsme věnovali jiný článek.  

 

© 2020 dovolenasnejmensimi.cz, všechna práva vyhrazena. Vytvořila a provozuje Michaela Novotná.